Franta nu doreste gazoductul catre Europa Centrala

In Stiri externe de ultima ora

Guvernul francez se delimiteaza categoric de ideea construirii unui gazoduct care sa lege Peninsula Iberica de Europa Centrala, idee sustinuta de  Germania, Spania, Portugalia si de Comisia Europeana.

Franta e reticenta fata de revitalizarea proiectului vizand gazoductul MidCat, lansat in 2013, dar abandonat in 2019. Proiectul a fost abandonat acum 3 ani tot din cauza Frantei, care nici atunci, nici acum nu e convinsa de utilitatea sa. Ministrul francez al Tranzitiei Ecologice sustine ca ar fi nevoie de multi ani pentru ca acest gazoduct sa devina operational.  MidCat urma sa lege regiunea spaniola Catalonia de sud-estul Frantei, trecand prin Pirinei. Costurile estimate, potrivit Comisiei Europene, ar fi de peste 440 de milioane de euro, ceea ce, in ochii Parisului, nu e rentabil, nici necesar. Mai ales ca guvernul de la Paris estimeaza ca, in realitate, costurile ar fi mult mai mari, spre 3 miliarde de euro.

Discutia privind MidCat s-a reaprins in noul context generat de razboiul din Ucraina si de sanctiunile europene impotriva Rusiei, care implica riscul sistarii  complete a livrarilor de gaze rusesti.

Citeste si aceasta stire:  E oficial: În spațiul Uniunii Europene se va circula cu pașaport de vaccinare

Primul care a pledat recent pentru construirea unui astfel de gazoduct este cancelarul german Olaf Scholz. Germania este printre tarile UE cele mai dependente fata de gazele rusesti si cauta intens alternative.

Franta doreste, in schimb, dezvoltarea infrastructurii pentru a importa gaz natural lichefiat – GNL. “E mai rapid si da posibilitatea importurilor de gaz din tarile din Golf sau din SUA. Construirea terminalelor GNL in nordul si estul Europei, si mai ales in Germania, implica investitii mai mici si mai rapide” – apreciaza ministerul francez al Tranzitiei Ecologice.

Monica

You may also read!

Formarea profesionala continua in ONG-uri

Formarea profesională continuă pentru specialiștii din ONG-uri: investiție în impact social

Organizațiile neguvernamentale care activează în domeniul incluziunii pe piața muncii joacă un rol esențial în sprijinirea grupurilor vulnerabile și

Read More...
landscape

Comuna Berceni din județul Ilfov, în parteneriat cu Eco Sud-Vidra, ecologizează zone întregi cu deșeuri abandonate din perimetrul comunei

15 aprilie 2025UAT Berceni, campanie de primăvară pentru ecologizare și conștientizare a cetățenilor. S-au strâns peste 230 tone de

Read More...

Euro digital nu va exista înainte de 2028 -2030

Euro digital, o versiune dematerializată a bancnotelor și monedelor, nu va fi în circulație decât peste trei-cinci ani, a

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Daca esti interesat de promovare pe acest site sau doresti o campanie de advertoriale complexa, www.SeoPower.ro este solutia de care ai nevoie.

Mobile Sliding Menu

@ 2024 - Toate drepturile rezervate! - News In - Stiri de ultima ora. Termeni si conditii | Despre noi | Contact | office [@] newsin.ro