Carmen Dan, audiată 6 ore în cazul intervenției din 10 august 2018

In Stiri de actualitate din Romania
Demisii PSD Victor Ponta

Fostul ministru al Afacerilor Interne din guvernul Viorica Dăncilă, Carmen Dan a declarat, după audierea la DIICOT în dosarul ’10 august’, care a durat peste şase ore, că nu a vorbit în ziua respectivă cu liderul PSD Liviu Dragnea despre intervenţia jandarmilor.
“Vreau să precizez că ministrul, indiferent de culoarea politică, nu conduce misiunile operative, sens în care am şi declarat şi am şi căutat să argumentez poziţionarea mea. (…) Nu am vorbit cu Liviu Dragnea. (…) Am făcut şi precizări referitoare la comunicarea în planul organizării misiunii sau în planul comunicării publice cu anumite persoane politice, nu au fost indicate, am spus că nu am comunicat, nu am avut întâlniri cu aceste ocazii cu nicio persoană politică, cu nicio persoană care era în afara interesului de activitate al ministerului. Am făcut precizarea că am trimis comunicări şi mesaje informative prim-ministrului României în exercitarea activităţii guvernamentale şi nu politice”, a declarat Carmen Dan după audierea de la DIICOT.
Carmen Dan, apropiata lui Liviu Dragnea, a arătat că le-a spus procurorilor părerea sa referitor la modul în care s-au organizat protestele din 10 august şi că “este absolut firesc” ca organele de anchetă să cheme la audieri orice persoană care are cunoştinţă despre acele evenimente.
“Vreau să vă spun sincer că mă aşteptam să fiu chemată încă de anul trecut, (…) nu s-a pus problema niciun moment să evit în a mă prezenta în faţa organelor de anchetă, am avut discuţii în sensul acesta şi în Parlament. A durat destul de mult pentru că cei care au pus întrebări au fost interesaţi să lămurească foarte multe aspecte. În principal, aspectele de interes au vizat rolul pe care ministrul Afacerilor Interne, respectiv Carmen Dan, l-a avut în acea zi. În niciun caz un rol activ, un rol de coordonare a acţiunilor operative, am dat absolut toate amănuntele. (…) Mă aflam la mine în birou în acea zi, nu în Centrul de Comandă”, a mai spus Carmen Dan.
În faţa sediului DIICOT s-au strâns, vineri, mai mulţi protestatari, care au scandat împotriva fostului ministru de Interne şi a fostului lider al PSD Liviu Dragnea. Unul dintre protestatari a stropit mașina lui Carmen Dan cu maioneză și a fost amendat de jandarmi.

You may also read!

Eco Sud - poza 1

18 Martie – Ziua Mondială a Reciclării. Eco Sud SA, compania campioană a investițiilor în infrastructura de mediu și reciclare

Serviciile la standarde europene și investițiile de amploare realizate de compania Eco Sud SA în ultimii ani s-au raportat

Read More...
Foto art 1 inchidere-balcon_10-rotated

Vine primăvara! Protejează-ți balconul cu geamuri culisante și bucură-te de priveliște

Primăvara își face apariția ușor-ușor, aducând cu ea nevoia de a petrece mai mult timp la soare și plăcerea

Read More...

Smart Eco Plus isi bate joc de banii oamenilor!

Esti nemulțumit de factura la incalzire? Poți face o sesizare. Dar daca ai ghinionul sa se ocupe Smart Eco

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Daca esti interesat de promovare pe acest site sau doresti o campanie de advertoriale complexa, www.SeoPower.ro este solutia de care ai nevoie.

Mobile Sliding Menu

@ 2024 - Toate drepturile rezervate! - News In - Stiri de ultima ora. Termeni si conditii | Despre noi | Contact | office [@] newsin.ro