Cum se da BAC-ul anul acesta

In Stiri din educatie de ultima ora

Ministerul Educatiei a publicat calendarul examenelor de bacalaureat; anul acesta, probele se vor desfasura in conditii speciale de protectie medicala, din cauza pandemiei COVID-19.

Elevii care se afla in izolare sau cei confirmati pozitiv cu noul coronavirus, dar si cei care au diferite afectiuni cronice sau cei care prezinta un risc crescut de infectie sau de a dezvolta complicatii asociate infectiei Sars-CoV-2 vor sustine probele pentru examenul national de Bacalaureat conform unei proceduri speciale, elaborate de catre Ministerul Educatiei si Cercetarii si Ministerul Sanatatii.

Calendarul complet al probelor:

3 – 10 iunie 2020 – inscrierea candidatilor

11 – 17 iunie 2020 – echivalarea si recunoasterea competentelor lingvistice si digitale

22 iunie 2020 – limba si literatura romana – proba scrisa

23 iunie 2020 – limba si literatura materna – proba scrisă

24 iunie 2020 – proba obligatorie a profilului – proba scrisa

25 iunie 2020 – proba la alegere a profilului si a specializarii  – proba scrisa

Citeste si aceasta stire:  Rata de promovare de 73% la BAC

30 iunie 2020 – afisarea rezultatelor la probele scrise – pana la ora 12:00

30 iunie 2020 – depunerea contestatiilor in intervalul orar 16:00 – 20:00

1 iulie 2020 – depunerea contestatiilor in intervalul orar 8:00 – 12:00

1 – 4 iulie 2020 – rezolvarea contestatiilor

5 iulie 2020 – afisarea rezultatelor finale

Pana pe 8 iunie,  vor fi nominalizate centrele de examen dintre unitatile de invatamant care indeplinesc conditiile, in contextul epidemiologic actual, si anume :

  • organizarea salilor de examen sa se realizeze, astfel incat in fiecare sala, candidatii sa fie repartizati  la o distanta  de minimum 2 metri unul fata de celalalt stanga/dreapta – fata/spate;
  • salile de examen si salile in care isi desfasoara activitatea comisia din centrul respectiv se afla, de regula, in aceeasi cladire;
  • salile detin sisteme de supraveghere audio-video.

 

Monica

You may also read!

Newsin

Fără stres în mașină: cum îi ajuți pe cei mici să se simtă bine în timpul drumului?

Călătoriile cu mașina alături de cei mici pot fi o adevărată aventură - uneori plină de râsete și curiozitate,

Read More...

Iranul publica bilantul victimelor atacului israelian asupra inchisorii Evin

Zeci de membri ai personalului, doi detinuti si un trecator se numara printre victimele atacului israelian de luni asupra

Read More...

Lalo Schifrin, compozitorul muzicii pentru „Mission: Impossible”, a murit la varsta de 93 de ani

Muzicianul a avut momentul sau de glorie si in anii 1960 si 1970, compunand coloanele sonore pentru „Luke the

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Daca esti interesat de promovare pe acest site sau doresti o campanie de advertoriale complexa, www.SeoPower.ro este solutia de care ai nevoie.

Mobile Sliding Menu

@ 2024 - Toate drepturile rezervate! - News In - Stiri de ultima ora. Termeni si conditii | Despre noi | Contact | office [@] newsin.ro