Zeci de morți în urma prăbușirii unui avion

In Stiri externe de ultima ora

Dezastru aviatic în această dimineață. Cel puţin 40 de persoane şi-au pierdut viaţa duminică din cauza prăbuşirii unui avion de pasageri al companiei Yeti Airlines în oraşul Pokhara, aflat la circa 200 de kilometri nord-vest de capitala nepaleză Kathmandu, a anunţat Autoritatea nepaleză pentru aviaţie civilă, transmit Reuters, DPA şi AFP.

”Operaţiunile de salvare sunt în desfăşurare”, a declarat Jagannath Niroula, purtător de cuvânt al Autorităţii nepaleze pentru aviaţie civilă.

Avionul decolase din capitala Kathmandu şi s-a prăbuşit între vechiul şi noul aeroport din oraşul Pokhara.

Cotidianul local Kathmandu Post a relatat că în avion, un model ATR-72 care aparţinea companiei Yeti Airlines, se aflau 68 de pasageri şi patru membri ai echipajului.

Informaţia a fost confirmată de purtătorul de cuvânt al companiei aeriene Yeti Airlines, Sudarshan Bartaula, care a precizat că printre pasageri se aflau zece cetăţeni străini.

Conform website-ului FlightRadar24, avionul era în funcţiune de 15 ani.

Avionul ATR72 este un bimotor cu propulsie turbo, produs de un joint venture între Airbus şi compania italiană Leonardo. Potrivit website-ului companiei Yeti Airlines, aceasta are o flotă de şase avioane ATR72-500.

Citeste si aceasta stire:  Cutremur violent in Maroc, sunt sute de morti

Postul local de televiziune a transmis imagini pe care se vedeau coloane de fum negru înălţându-se de la locul prăbuşirii avionului.

Accidentele aeriene sunt relativ frecvente în Nepal, ţară unde se află opt dintre cei mai înalţi 14 munţi din lume, inclusiv Everest, şi unde condiţiile meteorologice se pot schimba brusc.

Premierul nepalez Pushpa Kamal Dahal a convocat o reuniune de urgenţă a cabinetului său după acest incident aviatic. Potrivit presei internaționale, este prima tragedie aviatică din acest an.

You may also read!

Eco Sud - poza 1

18 Martie – Ziua Mondială a Reciclării. Eco Sud SA, compania campioană a investițiilor în infrastructura de mediu și reciclare

Serviciile la standarde europene și investițiile de amploare realizate de compania Eco Sud SA în ultimii ani s-au raportat

Read More...
Foto art 1 inchidere-balcon_10-rotated

Vine primăvara! Protejează-ți balconul cu geamuri culisante și bucură-te de priveliște

Primăvara își face apariția ușor-ușor, aducând cu ea nevoia de a petrece mai mult timp la soare și plăcerea

Read More...

Smart Eco Plus isi bate joc de banii oamenilor!

Esti nemulțumit de factura la incalzire? Poți face o sesizare. Dar daca ai ghinionul sa se ocupe Smart Eco

Read More...

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Daca esti interesat de promovare pe acest site sau doresti o campanie de advertoriale complexa, www.SeoPower.ro este solutia de care ai nevoie.

Mobile Sliding Menu

@ 2024 - Toate drepturile rezervate! - News In - Stiri de ultima ora. Termeni si conditii | Despre noi | Contact | office [@] newsin.ro